Tekst og foto Lone Ricks

Det blev en vældig interessant intro til den åbne orkesterprøve den 24. september. Johanna, der er orkesterregissør, kom for anden gang og fortalte om sit arbejde. Første gang var den 21. marts, men tiden slap op. Derfor inviterede vi hende igen.

Johanna begyndte sin intro allerede på vej til elevatoren, hvor vi gjorde stop undervejs. Vi blev orienteret om opslagstavlerne, som Johanna holder ajour med info til musikerne.

Vi hørte om det store arbejde der er med at få den rette sceneopbygning, både i Operaen og på Gamle Scene. Det er forskelligt fra dirigent til dirigent, og det er også væsentligt om det er en opera (og hvilken komponist) der spilles. F.eks. er besætningen i graven jo vidt forskellig, når der spilles en opera af Mozart og af Wagner/Strauss.

Scenebredden på Operaen er 22 m, hvor den på Gamle Scene er 18 m. Dybden af scenen kan også variere – ved en ballet skal den indstilles, så dirigenten kan se dansernes fødder, og ved en opera er det vigtigt at han kan aflæse sangernes mund.

Derudover er der en række hensyn, der skal tages, sol og vind skal deles lige, så flest mulige er glade og tilfredse.

Johanna fører en checkliste (på dagen) over musikere, der medvirker ved prøver og forestillinger. Her noteres også sygemeldinger/assistenter. De kalder listen en Ola – den er “opfundet” af Ola Nilsson, solohornist i kapellet.

Johanna udsender servicemeddelelser til alle musikere i forbindelse med prøver/forestillinger. Det kan være om alt muligt, f.eks. skete det for nylig, i forbindelse med lukning af strækning mellem lufthavn og city, Øresundsbroens lukning etc.

Hun varetager de forskellige konkurrencedeltageres behov i forbindelse med afvikling på konkurrencedagen m.m.

Man skal være en dygtig psykolog, og en “fixer”, der kan lide at skabe løsninger. Samtidig skal man holde hovedet  koldt og være venlig og samarbejdsvillig på alle planer. Også når/hvis man er stresset.

Efter Johannas intro samledes vi i prøvesal 6, hvor musikerne var klar til prøve på Bajadser med dirigent Guilio Cilona. I løbet af prøven fik vi lov at opleve en fuld gennemspilning af Bajadser/Pagliacci. D. 8. oktober skal vi opleve en sceneprøve på den og Cavalleria Rusticana. Det glæder vi os til.